Rodzaje drukarek

Tematem tego wpisu będą rodzaje drukarek. Postaramy się sprawdzić jakie aktualnie można kupić na rynku i która będzie do nas lepiej pasować. Wybraliśmy dla was 2 rodzaje druku!

Druk atramentowy

To konkurent laserów, czy też offsetów. Pierwsza drukarka atramentowa powstała w 1988 roku dzięki firmie HP, która już wtedy była potężną korporacyjną machiną (dziś zatrudnia już 240 tysięcy ludzi). Druk zaś został odkryty 12 lat wcześniej, czyli w roku 1976. Od tego czasu drukarka ciągle się rozwija, mamy jej różne rodzaje, zastosowania oraz dosłownie miliony możliwych kombinacji budowy. W druku atramentowym możemy wyróżnić drukarkę czarno-białą oraz kolorową. W tym przypadku każdy kolor ma swoją odpowiednią dyszę w środku drukarki. Najczęściej są to kolory – cyjan, żółty, magnet. Drukarka następnie na papierze miesza te kolory kropelkami tak aby powstał wymarzony obraz. Co do szybkości druku oraz jakości – 4/10. Jedyne co przemawia za tą drukarką to ceny zamienników (tusze) oraz co najważniejsze cena drukarki.

Druk laserowy (cyfrowy)

Ten dość młody wynalazek używa do drukowania światło lasera, bądź diody LED. Naelektryzowany bęben światło czuły następnie wyrzuca odpowiednią ilość tonera na kartkę. Jak myślicie kiedy ktoś pierwszy raz to dzieło zbudował? Była to firma Xerox w 1977 roku, czyli jest to zdecydowanie starszy wynalazek od druku atramentowego. Jednakże … Drukarka kosztowała wtedy 350 000 dolarów i umożliwiała tylko druk monochromatyczny (jednokolorowy). Dodatkowo drukarka ta była rozmiarów drukarni. Jedyne co tą drukarkę wyróżniało to prędkość druku – 120 stron na minutę. To przeszło 10 razy lepiej od poprzednika. Nie trudno się domyśleć, że nasz gigant, który obecnie posiada 48% rynku drukarek – HP postanowił również taką stworzyć. Już w 1984 stworzył pierwszą drukarkę laserową jako urządzenie peryferyjne do komputera osobistego. Niedługo po tym jak wielka korporacja zaczęła się tym interesować Canon i Apple weszło na rynek.

5 thoughts on “Rodzaje drukarek

Dodaj komentarz