Historia i rozmiary wizytówki

Każdy wynalazek, czyli potocznie zwana rzecz w aktualnej rzeczywistości musiała zostać przez kogoś wynaleziona. Wizytówki też mają swoją burzliwą historię. Czy wiecie o tym, że wizytówka towarzyszy nam już od przeszło VI wieków temu? W XV wieku w Chinach, gdzie wynaleziono papier, każdy urzędnik musiał posiadać własną unikalną i wypisaną ręcznie wizytówkę. Była to specjalna odmiana papieru czerpanego. Dużą popularnością cieszyły one się również we Francji kilkaset lat później. Okazało się, ze już w 1800 roku był to często używany na dworze rodzaj wymieniania szacunku. Kiedy zaś wydrukowano pierwszą wizytówkę? Powiemy sobie za chwilę!

Rodzaje wizytówek

Zanim wrócimy do naszej historii zaczerpniemy trochę wiedzy na temat tego właśnie dzieła. Wizytówki w zależności od przeznaczenia mogą nadawać się na – służbową, bądź też osobistą. W pierwszym przypadku zalecane jest, aby na niej posiadać logo firmy, imię i nazwisko właściciela oraz pozycję w firmie oraz dane kontaktowe. W drugim przypadku mamy nieskończoną ilość kombinacji. Wyróżniamy również wizytówkę rodzinną oraz kombinowaną. Wymiary zależne są od kraju w jakim się znajdujemy. W Polsce mamy stricte prostokątne wizytówki, zaś w takich krajach jak dla przykładu Chiny te wizytówki są bardziej przypominające kwadrat. W USA wizytówki są krótsze od naszych i trochę szersze. Różnią się również portfele i miejsca na nie, ale to już inna bajka.

Wróćmy do historii

Pora wrócić na pola naszej historii. Czy wiecie o tym, że pierwsza wizytówka została wydrukowana w Niemczech w XVIII wieku. To stosunkowo dość szybki okres druku, dlatego też w roku 1800 wizytówka musiała istnieć! Wiek XIX to także promowanie wizytówek do celów reklamowych. W tym czasie każdy bankier musiał taką posiadać, aby klient czuł się bardziej doceniony i aby miał kontakt z daną osobą przez cały czas.

8 thoughts on “Historia i rozmiary wizytówki

Dodaj komentarz